Идеята на това пътешествие през Косово, Босна и Херцеговина е да се разходим бавно през някои от най-известните и интересни места в двете държави. Ще бъде нещо като пътуване назад във времето. Първо ще спрем в град Щръбце в подножието на Шар планина и ще посетим неговата църква. Ще прекосим Националния парк Шар Планина и курорта Брезовица, за да стигнем до стария град Призрен – известен с крепостта, която се извисява над града, джамиите и църквите. Следват старият град Джакова с внушителния си закрит пазар, Високи Дечани – сръбска православна обител, защитена от ЮНЕСКО и КФОР и град Пея – основното населено място в подножието на Прокълнатите Планини (има страхотна бира с това име). Тук ще разгледаме и Патриаршията в Пея – средновековен сръбски православен манастир от 13 век. Основната природна забележителност тук е живописното ждрело (каньон) Ругова – един от най-дългите в Европа (25 км), а също и един от най-дълбоките (над 1000 м). Това ждрело е основна забележителност в Косово и е много впечатляващо. Ще влезем в пещерата “Спящата красавица” и ще се разходим до водопада в непосредствена близост до нея. От град Пея продължаваме към Сараево, столицата на Босна и Херцеговина. Тук ще се разходим сред многобройните православни църкви, джамии, католически храмове и синагоги, ще опитаме от известните „чебапчици“, може да се качим с лифта до планината Требевич за панорамни гледки, а също да идем до тунела, който по време на обсадата е бил единствената връзка на жителите на Сараево с външния свят. По желание може да посетим и така наречените Босненски пирамиди. Продължаваме към град Мостар с извисяващия се над река Неретва мост, Стари мост и джамията Хаджи Курт. Следва средновековното селище Почители с напълно запазен архитектурен османски комплекс от 18-ти век. Продължаваме към Междугорие – място, където на 24 юни 1981 г. на шест местни деца се явява Света Богородица. Тук ще се отбием и в църквата “Св. Джеймс”. Едно от най-красивите кътчета на Балканите е Дервишкото теке в Благай, място свързано със суфизма и дервишите. Продължаваме към Вишеград, където ще прекосим известния мост на река Дрина. Последно ще посетим етно селището построено от Емир Кустурица – Каменград, наричан още „Градът на Андрич“. Късно вечерта се прибираме в София.
Дати: 18 – 23 септември 2020 (включва 3 почивни дни); За готови малки групи от поне 4 или 5 човека, може да се организира по всяко време;
Цена: 495 евро/човек, за група от 7 човека (970 лева при курс 1,96 лва за евро);
Продължителност: 5 нощувки/6 дни;
Група: 7 човека.
Цената включва: български водач; транспорт с климатизиран бус само за нашата група с включени всички пътни такси, застраховки и винетки; 5 нощувки в хотелчета в стая по двама човека с включена закуска (*); Входна такса за посещение на пещерата; застраховка Асистанс с покритие 10,000 евро.
Цената не включва: обяди и вечери; билети и входни такси за забележителности с изключение на входа на пещерата, който е включен в цената на програмата; други разходи от личен характер.
За да се запишете е необходимо да ни изпратите е-мейл с имената и телефонен номер за връзка. Може да ползвате формата в края на страничката или другите канали за комуникация, описани на сайта ни. След като групата се сформира, ще бъдат дадени допълнителни указания по организацията на пътуването.
Пътуване към Косово
Днес тръгваме в 8.00 от Стадион “Васил Левски” в София. Ще минем през Северна Македония, като ще спираме за снимки и/или хапване по пътя. Ще спрем в град Щръбце, в подножието на Шар планина и едноименния Национален парк. Ще разгледаме църквата Св. Никола, наскоро реновирана с прекрасни стенописи. В близост до града е единствения в Косово високопланински скиорски център – Брезовица, през който ще преминем. Докато пътуваме през Шар планина, ще спираме за почивка и снимки в живописни местности.
Следобед ще пристигнем в град Призрен, където ще бъде бъде първата ни по-сериозна спирка по време на това пътуване. Градът е известен с богата си история още от византийски времена. Ще разгледаме тук църквите, джамиите, крепостта и кулата. Старият град е добре запазен и доста основно реставриран, така че мястото е прекрасно за разходки, почивка и интересни неща за гледане. Ще вечеряме в хубав ресторант в стария град. Ще нощуваме в хотел в града.
Призрен – Джакова – Манастирът Високи Дечани – Пещерата Спящата красавица и водопада – Пея – Каньонът Ругова
След закуската се отправяме към град Джакова. Тук ще се разходим из уличките на стария град и Старият пазар – Чаршията, ще разгледаме голямата джамия на града и часовниковата кула.
Пазарът в Джакова е най-старият в Косово, известен още като Harshia e Madhe (Великият базар). Представлява цял квартал, където се намира и най-старата джамия в града, Хадум (Xhamia e Hadumit), която датира от 15-ти век.
Ще пием кафе в едно от многобройните заведения тук, след което продължаваме към Високи Дечани (Visoki Decani), сръбска православна обител, защитена от ЮНЕСКО и КФОР. Манастирът е вълшебен, със запазени фрески от 14 век и невероятна атмосфера като излъчване.
От манастира директно продължаваме към живописното ждрело (каньон) Ругова, където ще спираме за снимки и ще обядваме. В каньона има великолепен ресторант, където предлагат планинска пъстърва и прекрасни гледки към реката Бистрица. Това е най-известният каньон в Косово, един от най-дългите в Европа (около 25 км), а също и доста дълбок (скалите се извисяват на над 1000 м от дъното му). Хората пътуват по тези места основно заради този каньон и страховитите планини, които се извисяват около него.
След обяда ще продължим към пещерата “Спящата красавица” и водопадите. Пещерата е достъпна и е съвсем лека за посещение (около 20 мин в 4 основни малки галерии). Точно до пещерата има страхотен водопад, който също ще снимаме от различни позиции.
След водопадите имаме още малко път с буса до планинско хотелче, където ще пренощуваме тази вечер. То се намира в Преклетите планини, част от Националния парк “Prokletije”. Вечеря на страхотната тераса на ресторанта с изглед към планините, последвана от нощувка.
Град Пея – Сараево (350км; 7 часа)
След закуската в планинското хотелче, слизаме в град Пея, основното населено място в района. Ще имаме около час на разположение за разходка из центъра му.
Освен града ще разгледаме и Патриаршията в Пея – средновековен сръбски православен манастир, построен през 13 век, бивша резиденция на сръбските архиепископи. Тя е разширена през 14-ти век, а през 1346 г., когато е била създадена сръбската патриаршия, манастирът става седалище на сръбските патриарси. Освен църквата, в двора на Патриаршията са запазени и останките от старата сграда. Това е поредната много добре запазена и поддържана православна света обител в Косово.
По обяд потегляме към Сараево, столицата на Босна и Хрцеговина. По пътя ще спираме за снимки и хапване. Вечерта се настаняваме в хотелче в Сараево.
Сараево
Днес денят е посветен на Сараево. Наричат го “Малкия Йерусалим” заради големия брой православни църкви, джамии, католически храмове и синагоги. Ще се разхождаме пеш през историческата част на града. На обяд задължително ще хапнем „чебапчици“ – малки и много вкусни кебапчета, които се поднасят на порции по 7, 10 или 15 в джоб от тънка питка и с йогурт за топене. Традиционната закуска е бюрекът, а най-почитаното сладко е локумът, който се сервира с кафе от джезве.
По желание на групата може да вземем лифта до планината Требевич, за да се насладим на панорамата към града. С буса може да идем до тунела, който по време на обсадата е бил единствената връзка на жителите на Сараево с външния свят и от който са запазени няколко километра. Намира се близо до летището.
За жестоката история на града може да научим повече от галерията-мемориал „11/07“.
По желание може д апосетим и така наречените Босненски Пирамиди. Това са няколко естествени възвишения в Босна и Херцеговина край град Високо. Включват така наречените Пирамида на Слънцето и Пирамида на Луната.
Нощувка в хотела.
Сараево – Мостар – Междугорие – Почители – Благай – Сараево (350км в двтете посоки)
След закуската в хотела се отправяме към Мостар, визитната картичка на Босна и Херцеговина с извисяващия се над река Неретва мост, днес под закрилата на ЮНЕСКО. Следва разходка по калдъръмените улички, фото спирка при Стари мост и до красивата джамия Хаджи Курт.
Следващата спирка е комплекса Почители – средновековно селище, оградено от крепостни стени с напълно запазен османски комплекс от 18-ти век. Градът се споменава за пръв път в писмени източници през 1444.
Следва Междугорие, мястото където на 24 юни 1981 г. на шест местни деца се явява Света Богородица. Благодарение на това знамение днес Междугорие се е превърнало в един от най-големите молитвени центрове в света, сравним с Лурд и Фатима, посещавано от поклонници от цял свят. Тук ще посетим и църквата “Св. Джеймс”.
Продължаваме към Дервишкото теке в Благай. Това е едно от най-красивите кътчета на Балканите, свързано със суфизма и дервишите. Запазеният дервишки дом е отворен за посещения, изграден в една отвесна скала, извисяваща се над най-голeмия карстов извор в Босна. Тук ще опитаме уникалния местен десерт Смоквара.
Сараево – Вишеград – София (600км – около 9ч чисто пътуване)
След закуската в хотела потегляме към Вишеград. Ще прекосим река Дрина по един от най-красивите мостове, построени от прочутия османски архитект Синан през XVI в. Мостът остава в историята благодарение на романа на Иво Андрич „Мостът на Дрина“. Той е построен на мястото на брод, от където е минавал главният път свързващ Цариград и Босна. С времето се е превърнал в символ на общото и различното в културите на хората, живеещи от двете страни на реката – босненците и сърбите. Вишеградският мост днес е под закрилата на ЮНЕСКО.
В центъра на Вишеград се намира етно селището построено от Емир Кустурица – Каменград, наричан още „Градът на Андрич“. Ще се разходим по главната улица и площада, където са сгушени едно до друго магазинчета за сувенири, бижута, галерия, пекарна, пицария, сладкарница, бирария, кино и няколко площадчета, всички носещи имената на хора, пред които Кустурица се прекланя. Ще имаме време за късен обяд и ароматно босненско кафе.
Продължаваме към София, където ще пристигнем късно вечерта.