Нашите пътувания в северен Тайланд винаги включват кратки леки преходи през джунгли и оризови полета, като идеята е да се насладим на селския пейзаж и спокойствието на района.
Слабото проникване на слънчева светлина до нивото на земята обикновено ограничава развитието на растенията под гъстите корони на тропическата гора. Това е така наречената първична гора, която не е джунгла. Природни явления като урагани или човешка дейност като дърводобив могат да унищожат или разредят покривката от листата и короните на първичната гора. Постепенно гъст, заплетен растеж от лози, храсти и малки дървета колонизират земята отдолу. Това ние наричаме джунгла. Джунглите могат да съществуват в или на границите на първичните гори. Растителността, която избуява е гъста и непроницаема. Ние ходим именно през такива джунгли, но по добре отъпкани туристически пътеки.
Северен Тайланд няма тропически гори в истинския смисъл на думата и по дефиниция. Тропическата гора няма сух сезон. Истински дъждовни тропически гори в Тайланд можете да намерите на юг, близо до границата с Малайзия, в националните паркове Хала-Бала и Банг-Ланг. Горите на Северен Тайланд са сезонни гори (т.е има сух сезон). В близост до реки и потоци и на висока надморска височина има вечнозелени гори. Повечето от горите са сухи широколистни.
Северен Тайланд има дълъг сух сезон, който започва в началото на ноември и продължава до началото на май. Понякога вали в началото на ноември и още по време на Сонгкран, будистката Нова година. Тропическите дъждовни гори имат топъл и влажен климат без значителен сух сезон: обикновено се намират в рамките на 10 градуса северно и южно от екватора.
В северен Тайланд има множество маршрути за пешеходни преходи, които предлагат различни нива на трудност. Повечето от тях са подходящи за всеки средно трениран човек. Най-подходящ сезон е есента, когато температурите са около 25 градуса, а валежите са редки.
Един от най-приятните преходи, който правим в северен Тайланд е в Националния парк Дой Интханон, чието име носи и най-високия връх на Тайланд (2,565 метра надморска височина). Националният парк е известен с гъстите джунгли, реки и водопади. Пътеките минават през диви местности, но са безопасни и добре маркировани.
Джунглите в северен Тайланд са дом на огромно биоразнообразие. Високи дървета и бамбукови гори осигуряват сянка по време на преходите, а местната флора включва редки орхидеи, папрати и гигантски тропически храсти. Могат да се наблюдават маймуни, змии, както и множество птици. Ние лично видяхме една зелена змия, която се беше маскирала в храстите. Гигантските паяци и тарантулите не са опасни, защото обикновено изчезват още преди да успеем да ги заснеме.
Пътеката минава покрай няколко водопада, в които човек може да се потопи.
Нашият преход завършва в малкото планинско селце Мае Кланг Луанг, обитавано от местната етническа група Карен. Прекарваме нощта в традиционна къща, където домакините ни посрещат топло и с приготвена вече храна. Идеята е да надникнем и дори да участваме в бита на местните, да научим повече за традициите и начина на живот. Това е идеята принципно зад повечето наши пътешествия, които организираме.
Хората смятат пешеходните преходите в тропическа гора или джунгла (и не само) за вид духовно изживяване. Съществуват фразите „горска баня”, “къпане в гората“ или горска терапия. Това не е препускане през джунглата, а бавно ходене, като идеята е да се насладим на естествената среда, да чуем звука на птиците и пукането на сухите листа на земята. Нашите пешеходни преходи са именно такива, не само в северен Тайланд.
Тук може да прочетете още блог-постове от пътешествията ни в югоизточна Азия
Маршрутът на нашия пешеходен преход минава през малки селца и обширни оризови полета. Спираме се на приказка с местните, научаваме как се жъне ориза, докосвайки се до спокойно-пасторалния , но изпълнен с тежък труд селски живот.
Пейзажът е приказен - оризови тераси, разпръснати селски къщи с диви джунгли на заден план.
Тези пешеходни преходи в северен Тайланд са лесни, безопасни и много приятни. Никога не ги пропускаме.
Всички наши пътешествия в далечния Изток и югоизточна Азия
Моля, не копирайте текст или снимки без разрешение! Благодарим!