Нашето пътешествие в Северен Виетнам
Името Ханой се превежда като “вътре в реката”, визирайки вероятно интересното му разположение между двете реки с имена Червената и Черната.
Въпреки че се бяхме запътили към северната провинция Сапа, Нин Бин и Ха Лонг Бей, с голямо удоволствие прекарахме два чудни дни във виетнамската столица.
Първата ни спирка беше Тран Куок — една от най-старите пагоди във Виетнам, живописно разположена на брега на езерото Тей. Будистките статуи, древната история и спокойната атмосфера правят това място освен интересно за разглеждане, също и подходяща спирка за почивка от забързания град. Не го пропускайте, ако пътувате до Ханой.
Друго интересно място е мавзолея на Хо Ши Мин — впечатляващ паметник на лидера, който оставя дълбок отпечатък върху историята на Виетнам. Мавзолеят е внушителна сграда и същевременно символ на почитта на виетнамците към техния лидер.
Храмът на литературата, посветен на Конфуций, е и първият университет на Виетнам, основан през 11-ти век. Мястото е особено красиво и спокойно, друга спирка, където може да отдъхнете от динамичния град.
ПЪТЕШЕСТВИЕ ИЗ ХОНКОНГ, ХАНОЙ И ХАЛОНГ БЕЙ ВЪВ ВИЕТНАМ
Юни е горещ и влажен месец в Ханой, с чести краткотрайни валежи, които придават особен чар на града.
Всеки, който пътува до Ханой, ходи в Стария квартал. Ние не правим изключение. Старият квартал на Ханой, известен още като „36-те улици", е историческото сърце на виетнамската столица. Този стар район, с тесните си улички и вековна архитектура, предлага на посетителите завладяващо пътешествие през времето, културата и традициите. Ние прекарвахме нашите следобеди във виетнамската столица, разхождайки се по улиците му.
Датиращ от 13-и век, Старият квартал първоначално се е развил като център на специализирани занаятчийски гилдии. Всяка улица е била посветена на определена търговия, което е довело до имена, отразяващи продаваните там стоки — например „Улица на коприната" или „Сребърна улица". Това уникално градско планиране се е съхранило през вековете, в резултат на което днес може да му се насладим.
Старият квартал се отличава със своите характерни „тръбни къщи" — тесни, многоетажни сгради, проектирани така с цел да се спести от данъците, които били изчислявани на база на ширината на фасадата. Тези архитектурни чудатости, някои едва 2 метра широки, но достигащи 60 метра дълбочина, показват смесица от виетнамски, китайски и френски колониални влияния. Районът е дом и на множество добре запазени храмове, пагоди и обществени сгради, всяка разказваща своята история за богатото минало на Ханой.
Нашият хотел беше на пешеходно разстояние от тази оживена част, което ни позволяваше и вечер да се разхождаме и да опитваме местни специалитети в ресторантчетата с виетнамска кухня.
Днес Старият квартал е процъфтяващ център на търговския и социален живот на Ханой. Улиците му са истинско пиршество за сетивата — изпълнени с гледки, звуци и аромати. Ненаситно разглеждахме оживените пазари, опитвахме улични деликатеси и зяпахме занаятчиите, практикуващи традиционни занаяти. Районът е особено известен с уличната си храна, предлагаща всичко — от димящи купички фо до хрупкави банх ми сандвичи.
Няколко ключови забележителности украсяват пейзажа на Стария квартал. Емблематичното езеро Хоан Кием с живописната си Кула на костенурката предлага спокоен отдих от заобикалящата суматоха. Близкият храм Нгок Сон, кацнал на малък остров в езерото, е задължителна спирка. Храмът Бах Ма, един от най-старите в Ханой, и оживеният пазар Донг Суан са други акценти, които не бива да пропускате. Ние посетихме някои тях. За повече не ни стигна времето.
Старият квартал на Ханой е като жив музей, предлагащ поглед към богатото културно наследство на Виетнам. Разхождайки се из алеите му, вие не просто разглеждате квартал — вие пътувате през вековете, изживявайки самата същност на виетнамския градски живот и култура.
Едно от най-вълнуващите преживявания е посещението на така наречената „влакова улица". Представете си тясна уличка с кафенета, през която минава влак на сантиметри от сградите. Резервацията в тези заведения е задължителна поради големия наплив на туристи. Нашият водач ни намери места. Не можехме да стоим седнали, разбира се. Щъкахме и снимахме насам натам превъзбудени от очакваното преживяване. Когато влакът наближи, всички маси се прибраха, а хората се притиснаха плътно до стените на сградите. Влакът профуча буквално на сантиметри - вълнуващо преживяване, наистина!
После се отправихме към централната гара, за да се качим на нощния влак към района Сапа. Ханой заслужава много повече дни, но както написах в началото, друга беше целта ни във Виетнам този път. Ще се връщаме разбира се.
Всички наши пътешествия в далечния Изток и югоизточна Азия
Моля, не копирайте текст или снимки без разрешение! Благодарим!